Szanowni Państwo,
serdecznie zapraszamy do składania artykułów do numeru specjalnego „Studia Periegetica” (40 pkt. MEiN) [https://journals.wsb.poznan.pl/index.php/sp/index]:
2 (46) 2024: Współczesne wyzwania i przemiany w turystyce i rekreacji
Termin nadsyłania artykułów: 30 listopada 2024 roku. Publikacja numeru: styczeń 2025 r. Redaktor numeru: zespół redakcji Studia Periegetica.
Zakres i tematyka numeru: Wraz z ewolucją krajobrazu współczesnych podróży i wypoczynku, nadchodzący numer specjalny Studia Periegetica ma na celu zgłębienie wieloaspektowych wyzwań i przemian, które definiują współczesną turystykę i rekreację. Zapraszamy do publikacji wyników oryginalnych badań, przeglądów literatury i artykułów teoretycznych, które będą dotyczyć złożonych zależności między rozwojem turystyki a jej szeroko zakrojonymi relacjami ze społeczeństwem, technologią i środowiskiem. Celem tego numeru Studia Periegetica jest zidentyfikowanie innowacyjnych perspektyw i obecnych trendów wpływających na kształt turystyki i rekreacji.
Problematyka numeru obejmuje następujące zagadnienia:
- Gentryfikacja i cyfrowi nomadzi: badania nad wpływem współczesnej turystyki na mieszkańców destynacji turystycznych. Tematyka może dotyczyć reakcji prawnych, skutków społeczno-gospodarczych i zmieniającego się krajobrazu miast w efekcie tych zjawisk.
- Wynajem krótkoterminowy: analiza wzrostu popularności platform wynajmu krótkoterminowego i ich integracji z nowymi modelami turystyki. Tematyka może obejmować dynamikę rynku, wpływ na tradycyjną branżę hotelarską oraz konsekwencje dla lokalnej gospodarki.
- Nowe modele turystyki: analizy roli tanich linii lotniczych i wynajmu krótkoterminowego jako elementów nowego modelu turystyki. Badania mogą koncentrować się na zrównoważonym rozwoju, dostępności i demokratyzacji podróży.
- Wieloaspektowe skutki rozwoju turystyki: analizy wpływu na środowisko, zmian społeczno-kulturowych oraz korzyści lub szkód jakie turystyka wywołuje w gospodarce. Artykuły mogą dotyczyć takich tematów, jak overtourism, wysiłki na rzecz ochrony przyrody i kultury oraz zaangażowanie społeczności lokalnych w planowanie turystyki.
- Sztuczna inteligencja w turystyce i rekreacji: badania zastosowań sztucznej inteligencji w kształtowaniu doświadczeń turystycznych, optymalizacja transakcji lub realizacja celów zrównoważonego rozwoju. Tematyka artykułów może obejmować rolę sztucznej inteligencji w planowaniu podróży, obsłudze klienta lub analizie danych.
- Turystyka i rekreacja zorientowana na zdrowie: badania uwarunkowań turystyki skupionej na leczeniu i profilaktyce zdrowotnej. Tematyka artykułów może obejmować turystykę uzdrowiskową, zabiegi odnowy biologicznej, turystykę medyczną i ich rolę w poprawie zdrowia i rozwoju gospodarczym.
Korzyści dla autorów:
- artykuły dostępne w formule Open Access,
- brak opłąt za publikację,
- brak opłat za korektę językową,
- szybki proces publikacji artykułu,
- czasopismo jest indeksowane w następujących bazach danych: ERIH Plus, EBSCO, Bilgindex, Crossref, Google Scholar, DOAJ, BazEkon, PBN, POL-Index,
- czasopismo zgłoszone do ewaluacji w bazach SCOPUS i Web of Science.
Język publikacji: polski i angielski.