Data publikacji : 2024-05-15

Robotyzacja – rewolucja i jej wpływ na nasze życie

Małgorzata Florczak-Strama

https://orcid.org/0009-0000-8709-9979

Abstrakt

Przedmiot i cel pracy:

Stale rosnące zapotrzebowanie na automatyzację na całym świecie zwiększyło zastosowanie takich technologii, jak sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe dla rozwoju przemysłowego, a co za tym idzie logistyki. Wśród najnowszych osiągnięć technologicznych to właśnie inteligentne roboty stają się coraz bardziej integralną częścią przedsiębiorstw. Artykuł koncentruje się na wpływie inteligentnych robotów na produktywność, konkurencyjność i sposób, w jaki firmy wykorzystują automatyzację. Wyniki badań sugerują, że firmy wykorzystują koncepcję robotyzacji w celu zwiększenia wydajności, efektywności i zwiększania zysków. Wdrażanie robotów w różnych dziedzinach życia koncentruje się na dobrobycie publicznym, orientacji na konsumenta ostatecznego oraz zrównoważonym rozwoju środowiska.

Materiały i metody:

W badaniu przeanalizowano dane wtórne w postaci opublikowanych artykułów online. Artykuły online obejmują obecny trend, a tym samym stworzyły potencjał do tego, aby spróbować zrozumieć fenomen robotyzacji. Dogłębna analiza wybranych artykułów wskazuje na konkretne aspekty, które można przeanalizować
z perspektywy behawioralnej, ekologicznej i operacyjnej – wyjaśniając tym samym wpływ wdrożenia robotów na różne sektory gospodarki i jej otoczenie.

Wyniki:

Analiza wpływu robotyzacji w aspekcie: produktywności, działania efektu zachęty dla przedsiębiorstw, orientacji publicznej, wartości dodanej, zadowolenia konsumenta ostatecznego, sektora rozrywki, opieki zdrowotnej, zrównoważonego rolnictwa, interakcji człowiek – robot.

Wnioski:

Roboty mogą zwiększać produktywność w różnych gałęziach gospodarki: przemyśle, logistyce, rolnictwie, służbie zdrowia. Zastosowanie robotyzacji może zmniejszać zanieczyszczenia i jednocześnie oszczędzać zasoby naturalne. Wdrożenie robota wskazuje na zwiększoną wydajność przy mniejszym wysiłku i osiągnięciu większej precyzji w skróconych ramach czasowych. Większość firm wprowadza automatyzację, ponieważ zdaje sobie sprawę z faktu, że roboty są nadchodzącymi trendami. Przedsiębiorstwa nie chcąc przegapić szansy na utrzymanie się na rynku, muszą inwestować w automatyzację. Badanie pokazuje, że chociaż wdrożenie robotów zapewnia pozytywny wpływ na przedsiębiorstwa, równocześnie skutkuje niepewnością wśród pracowników, związaną z utratą pracy z uwagi na ich niskie kwalifikacje. Nisko wykwalifikowane, rutynowe miejsca pracy są zastępowane tymi wysoce wyspecjalizowanymi, które wymagają większej dynamiki i cyfrowego know-how. Wdrożenie robotów jednoznacznie wskazuje na zwiększenie produktywności, przy jednocześnie występującej wysokiej niepewności w sferze zatrudnienia.

Słowa kluczowe:

robotyzacja, automatyzacja, sztuczna inteligencja, zrównoważony rozwój



Szczegóły

Bibliografia

Statystyki

Autorzy

Pobierz pliki

pdf

Zasady cytowania

Florczak-Strama, M. (2024). Robotyzacja – rewolucja i jej wpływ na nasze życie. Zeszyty Naukowe Wyższej Szkoły Bankowej W Poznaniu, 103(4). https://doi.org/10.58683/dnswsb.1955

Wskaźniki altmetryczne


Cited by / Share



Wydawca
Uniwersytet WSB Merito w Poznaniu
ul. Powstańców Wielkopolskich 5
61-895 Poznań
e-mail: journals@poznan.merito.pl
Uczelnia
Uniwersytet WSB Merito w Poznaniu / WSB Merito University
ul. Powstańców Wielkopolskich 5
61-895 Poznań

O platformie:
Copyright 2022 by Uniwersytet WSB Merito w Poznaniu / WSB Merito University
OJS Support and Customization by LIBCOM
Platform & Workfow by OJS/PKP