Archiwum

Wstęp

W dobie współczesnych wyzwań gospodarczych, przedsiębiorcom stawiane są coraz większe wymagania oraz konieczność adaptacji do zmieniającej się rzeczywistości. W niniejszej publikacji skupiamy się na analizie różnorodnych aspektów funkcjonowania przedsiębiorstw, zarówno w kontekście pandemii COVID-19, zmian klimatycznych, wojny na Ukrainie, jak i innych czynników mających wpływ na rozwój biznesu.
W opracowaniu pt. „Sustainable Development in Business Practice: Ecological Awareness and Legal Knowledge of Polish Entrepreneurs” Autorzy prezentują wyniki oceny poziomu świadomości ekologicznej oraz stopnia zrozumienia zobowiązań prawnych dotyczących ochrony środowiska wśród przedsiębiorców działających na terenie Polski. Wyniki przeprowadzonych analiz wskazują na umiarkowany poziom świadomość ekologicznej badanych. Zaobserwowano wyraźne braki w zakresie wiedzy prawnej i przestrzegania obowiązujących regulacji, szczególnie wśród przedstawicieli małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). W efekcie wykazano konieczność rozszerzenia oferty szkoleń i programów edukacyjnych w tym obszarze.
Kolejne opracowanie pt. „Zmiany klimatyczne a wolność gospodarcza” zwraca uwagę na zmiany klimatyczne i analizuje je w kontekście wolności gospodarczej. W następnie przeprowadzonych analiz Autor stwierdza, że gospodarka wolnorynkowa sprzyja poszukiwaniu i wdrażaniu takich technologicznych rozwiązań, które skutecznie łagodzą negatywne skutki zmian klimatycznych.
Wpływ pandemii COVID-19 na strategię biznesowe przedsiębiorstw z sektora MŚP i możliwości pozyskania wsparcia publicznego w zakresie ich realizacji to problem kolejnego opracowania, pt. „Wpływ pandemii COVID-19 na działalność przedsiębiorstw z sektora MMŚP” Na bazie przeprowadzonych analiz Autor wykazał, że po wybuchu pandemii COVID-19 sektor ten stanął w obliczu nowych wyzwań, które wymagały wsparcia ze strony państwa. Z przeprowadzonych badań wynika, że wsparcie finansowe zaproponowane przez państwo przełożyło się pozytywnie na możliwości przetrwania omawianej grupy przedsiębiorstw.
„Determinanty infrastruktury podstawowej opieki zdrowotnej w miastach powiatowych województwa śląskiego wobec pandemii SARS-CoV-2” to temat kolejnego opracowania. Autor koncentruje się na stworzeniu rankingu 19 miast grodzkich województwa śląskiego pod względem gęstości placówek podstawowej opieki zdrowotnej w okresie pandemii COVID-19. Przeprowadzona analiza, w której wykorzystano metody statystyczne, wykazała, że gęstość placówek służby zdrowia w latach 2020-2021 jest skorelowana z trzema zmiennymi objaśniającymi , tj. : liczbą przedszkoli na 1 km2, liczbą oddanych mieszkań na 1 km2 oraz długością sieci gazowej w km na 1 tys. mieszkańców. W opracowaniu zaprezentowano ranking miast i jego zmiany w analizowanym okresie.
W opracowaniu pt. „Raporty finansowe i niefinansowe w sporządzane przez jednostki gospodarcze w warunkach rosyjskiej agresji na Ukrainę” , Autorka porusza aktualne problemy związanych z pływem agresji Rosji na Ukrainę w kontekście ujawnień w sprawozdanych finansowych w zakresie zagrożeń jakie identyfikują jednostki gospodarcze w związku z zaistniałą sytuacją, która w sposób znaczący naruszyła stabilność gospodarczą wielu podmiotów. W artykule przeprowadzono analizę informacji ujętych w informacji dodatkowej do sprawozdania finansowego oraz w Sprawozdaniu zarządu Grupy Kapitałowej LPP S.A. za 2022/23.
Stale rosnące zapotrzebowanie na automatyzację na całym świecie zwiększyło zastosowanie takich technologii, jak sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe dla rozwoju przemysłowego, a co za tym idzie logistyki. W artykule pt. „Robotyzacja – rewolucja i jej wpływ na nasze życie” , Autorka koncentruje się na wpływie inteligentnych robotów na produktywność, konkurencyjność i sposób, w jaki firmy wykorzystują automatyzację. Wyniki badań sugerują, że firmy wykorzystują koncepcję robotyzacji w celu zwiększenia wydajności, efektywności i zwiększania zysków. Wdrażanie robotów w różnych dziedzinach życia koncentruje się na dobrobycie publicznym, orientacji na konsumenta ostatecznego oraz zrównoważonym rozwoju środowiska.
Postępujący proces cyfryzacji wywiera wpływ na procesy biznesowe. W opracowaniu
pt. „Beyond Optimization: The Evolving Role of Business Process Management in Industry Transformation” Autorka, analizuje przejście od tradycyjnych paradygmatów do podejść holistycznych i innowacyjnych, pozycjonując podejście BPM jako katalizator trwałej transformacji organizacyjnej. Zaprezentowane studia przypadków prezentują różnorodne zastosowania i pozytywne wyniki transformacyjnych inicjatyw BPM. Analiza obejmuje ewoluujący krajobraz Przemysłu 4.0–5.0, integrację nowych technologii, takich jak sztuczna inteligencja, IoT i Blockchain, a także przewidywane trendy, podkreślając rolę BPM jako strategicznego czynnika umożliwiającego innowacje, elastyczność i zrównoważony rozwój. Opracowanie przyczynia się do głębszego zrozumienia potencjału transformacyjnego BPM i jego głębokiego wpływu na doskonałość organizacyjną w stale rozwijającym się krajobrazie przemysłowym.

Dzięki analizie powyższych zagadnień możemy lepiej zrozumieć wyzwania, jakie stoją przed współczesnymi przedsiębiorstwami oraz znaleźć sposoby ich skutecznego rozwiązania. W efekcie zaprezentowane opracowania mogą być interesujące tak dla naukowców i studentów, jak i praktyków zainteresowanych współczesnymi problemami zarządzania biznesem.


Podejmowanie zagadnień związanych z zrównoważonym rozwojem ma ogromne znaczenie nie tylko dla teraźniejszości, ale także dla przyszłości naszej planety. W obliczu wyzwań globalnych, takich jak zmiany klimatyczne, kryzys ekonomiczny czy zagrożenia zdrowia publicznego, konieczne jest podejmowanie świadomych i odpowiedzialnych decyzji, które uwzględniają kompleksowy wpływ naszych działań na otoczenie społeczne, ekonomiczne i środowiskowe. Dlatego też, kontynuowanie dyskusji na temat zrównoważonego rozwoju oraz promowanie działań prowadzących do jego realizacji jest niezwykle istotne dla zachowania równowagi i dobrobytu naszej planety.

Wydaje się, że w obliczu wyzwań takich jak wojna na Ukrainie i transformacja cyfrowa, zrównoważony rozwój staje się kluczowym elementem zapewnienia stabilności społeczno-ekonomicznej. Niezwykle istotne jest uwzględnienie równowagi między aspektami ekonomicznymi, społecznymi i środowiskowymi w kontekście podejmowania decyzji zarówno na poziomie mikro, jak i makro. Analizując skutki konfliktu zbrojnego dla gospodarki Ukrainy oraz rosnącego znaczenia technologii cyfrowych, nie można zapominać o konieczności uwzględnienia zrównoważonego rozwoju jako filara długofalowej strategii rozwoju. Prezentowane w opracowaniu artykuły wychodzą naprzeciw tym wyzwaniom .

Autorzy skupiają się na różnych obszarach związanych z zrównoważonym rozwojem, od analizy regionalnych nierówności gospodarczych na Ukrainie (S. Ishuchuk), poprzez zagadnienia raportowania ryzyka w biznesie (K Barczyk) , po rolę banków we wspieraniu działań zgodnych z zasadami ESG (Ł Dwojak) . Zarówno relacje z interesariuszami, jak i konieczność odpowiedniego przeszkolenia pracowników w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego (M. Fuksiewicz) czy rozwój sztucznej inteligencji stanowią istotne elementy budowania zrównoważonej przyszłości.(Ł. Makowski) W kontekście zmieniających się potrzeb konsumentów i pracowników oraz dynamicznie rozwijającej się rzeczywistości edukacyjnej, istotne jest poszukiwanie nowych rozwiązań, które będą sprzyjać zrównoważonemu rozwojowi społeczno-gospodarczemu. (W. Ilnicka, R, Grabiec)  Jednocześnie, motywowanie studentów do wyboru kierunków technicznych i inżynieryjnych ma kluczowe znaczenie dla budowania społeczeństwa opartego na wiedzy i innowacyjności.  (Wachnicka,…)

Wszystkie te obszary wymagają współpracy i zaangażowania różnych grup interesariuszy, aby wspólnie kreować bezpieczną  przyszłość opartą na zrównoważonym rozwoju.   W efekcie  prezentowane opracowania mogą być użyteczne nie tylko dla naukowców, lecz również studentów i praktyków zainteresowanych koncepcją  zrównoważonego rozwoju i jej praktycznym wykorzystaniem dla  zapewnienia stabilności społeczno-ekonomicznej i ochrony środowiska naturalnego w obliczu wyzwań współczesnego świata.

 










Czasopismo: Zeszyty Naukowe WSB w Poznaniu (The WSB University in Poznan Research Journal) Numer: 93(2)/2021 Redaktor: Wiesława Caputa, Lyubomyr Sozanskyy Format: 170 x 240 ISSN: 2719-6798 Rodzaj oprawy: wersja elektroniczna

Czasopismo: Zeszyty Naukowe WSB w Poznaniu (The WSB University in Poznan Research Journal) Numer: 1(92)/2021 Redaktor: Wiesława Caputa Format: 170 x 240 Liczba stron: 124 ISSN: 2719-6798 Rodzaj oprawy: wersja elektroniczna

Czasopismo: Zeszyty Naukowe WSB w Poznaniu (The WSB University in Poznan Research Journal) Numer: 4(91)/2020 Redaktor: Wiesława Caputa Format: 170 x 240 Liczba stron: 128 ISSN: 2719-6798 Rodzaj oprawy: wersja elektroniczna

Czasopismo: Zeszyty Naukowe WSB w Poznaniu (The WSB University in Poznan Research Journal) Numer: 3(90)/2020 Redaktor: Wiesława Caputa Format: 170 x 240 Liczba stron: 116 ISSN: 2719-6798 Rodzaj oprawy: wersja elektroniczna












1-25 z 100
Wydawca
Uniwersytet WSB Merito w Poznaniu
ul. Powstańców Wielkopolskich 5
61-895 Poznań
e-mail: journals@poznan.merito.pl
Uczelnia
Uniwersytet WSB Merito w Poznaniu / WSB Merito University
ul. Powstańców Wielkopolskich 5
61-895 Poznań

O platformie:
Copyright 2022 by Uniwersytet WSB Merito w Poznaniu / WSB Merito University
OJS Support and Customization by LIBCOM
Platform & Workfow by OJS/PKP